TEBCO VOYAGER
$2,499.00
Out of stock
Description
AN IMPORTANT NOTE ON BICYCLE PURCHASES
Please note that our TEBCO Electric Bicycles are currently only available for purchase in-store.
We are currently finalising the setup of our online store, so please stay tuned! Our Electric Bicycles will be available for online purchase soon.
If you would like to purchase one of our Electric Bicycles in the meantime, please call TEBCO on 03 9584 3000 so we can answer any questions you may have and direct you to your nearest store for a test ride before purchase.
TEBCO VOYAGER
A smaller version of TEBCO’S FAMOUS STEP-THROUGH UNISEX FRAME – ideally suited to shorter riders.

FEATURES
26in Wheels / alloy frame
Weight– 24kg including battery
Max. speed 25kmh / Max. range 80km
250W Motor Rear Hub Drive / 3 Level Torque Sensing
36V 13.2Ah Samsung lithium battery
Latest in-frame battery design
High Quality 2.2in Kenda Tyres
7 Speed Shimano Shifter
Colour Indicator / Trip Computer / Speedo / Battery Gauge
Tektro Aries disc brakes front and rear
No licence or registration required
SHIPPING DETAILS
Your new TEBCO electric bicycle will initially require professional set-up and fitting, so we'll send it to an authorised TEBCO dealer for assembly and pick up.
At checkout, we will give you the option to request your favourite local professional bicycle retailer to receive, assemble and fully adjust your bicycle before you take possession. Alternatively, TEBCO can help you to locate your closest bike retailer. We'll contact you before sending to confirm you are happy with the chosen retailer.
|
Blue |
Champagne |
SPECIFICATIONS
Mechanical |
|
|---|---|
| Frame | 6061 Grade Alloy |
| Wheel Size | 26” 36H Front and Rear |
| Fork | Uding Alloy Suspension |
| Handlebar | ZOOM NR-AL-196 W640 φ31.8 |
| Stem | TDS-C269-8 E:90 |
| Seatpost | PROMAX 27.2 x 300mm |
| Seat Clamp | Alloy Quick Release 27.2mm |
| Saddle | KNUS KS7068 |
| Shifters | SHIMANO ASLM3157RC-7 |
| Derailleur | SHIMANO ALTUS |
| Rims | PARWEIER 700 x 40c 36H Double Wall Alloy |
| Hubs | MODUS Aluminium |
| Spokes | 13g 2.2mm Stainless Steel |
| Tyres | Chaoyang 26 x 2.1 |
| Cranks | PROMAX E44PP/32 170MM 44T |
| Pedals | VP536C |
| Chain | KMC Z5GY |
| Brakes Front | TEKTRO Aries Mechanical Disc |
| Brakes Rear | TEKTRO Aries Mechanical Disc |
| Brake Levers | FuAiXing-S3/4 Locking With Power Cut Off |
| Mudguards | Black Aluminum Alloy |
| Stand | Chain Stay Side Mount Adjustable Alloy |
| Rear Rack | Alloy 26” Pannier Compatible |
Electrical |
|
|---|---|
| Motor | 250W Rear Hub Drive Motor |
| Controller | 15Ah LISHUI Brushless LSW1155-59M |
| Battery | SAMSUNG 36V 13.2Ah |
| Battery Life | Up to 800 recharges from flat |
| Battery Weight | 2.4kg |
| Display Panel | Velofox DM07 |
| Operation Controls | Left Handlebar Velofox DM07 Compatible |
| Pedal Activation | Torque Sensing Bottom Bracket |
| Light Front | Spamning LED HL1900 Static Illumination |
| Light Rear | Yonglin LED 69E Static Illumination |
| Charger | Keyu 36V 2Amp Lithium AU Compliant |
| Main Cable | JULET 1T5 Waterproof Quick Release |
| Audible Warning | HONKA HOOTA Black |
| Max Speed | 25kmh |
| Max Range | 80km 1:1 Pedal Assist |
| Bicycle Weight | 24kg incl battery |
Sizing |
|
|---|---|
| Length | 1760mm |
| Width | 690mm |
| Max Seat Height | 1050mm |
| Min Seat Height | 800mm |
| Step Over | 400mm |

TEBCO VOYAGER |
$2499 |
| Purchase Online |
| Find a Store |
Compliance Certificates
GOT ANY QUESTIONS? CALL (03) 9584 3000 OR EMAIL US TODAY!
OTHER BIKES YOU MIGHT BE INTERESTED IN
Additional information
| Color | Blue, Champagne |
|---|












