MEIGI USA
$2,099.00
Out of stock
Description
AN IMPORTANT NOTE ON TRICYCLE PURCHASES
Please note that our TEBCO Electric Tricycles are only available for purchase in-store. They are not available for online purchase.
Whilst we could all ride a 3-wheel tricycle when we were 5 years old - later in life it can actually prove quite difficult switching from 2 wheels to 3. So, in the interest of our customers' safety and satisfaction, TEBCO will only sell a 3-wheeled Electric Tricycle after a customer has taken a test ride to ensure they are comfortable.
If you would like to purchase one of our Electric Tricycles, please call TEBCO on 03 9584 3000 so we can answer any questions you may have and direct you to your nearest store for a test ride before purchase.
MEIGI USA
A simple, high performance electric tricycle that provides mobility & INDEPENDENCE AT AN AFFORDABLE PRICE.

FEATURES
Max. Carry Capacity – 180kg including rider & payload
24in front and rear wheels
Max. speed 25kmh / Max. range 60km
250W motor / 3 Level Pedal Activation
36V 13Ah Lithium Battery
LED PAS Level / Battery Gauge
7 speed Shimano trigger shift gears
Disc Brake Front and Rear
High quality 2.1in Kenda K1047 tyres
Rear cargo basket
No Licence or Registration Required
SPECIFICATIONS
Mechanical |
|
|---|---|
| Frame | 24” Steel MG |
| Wheel Size | 24in 36H Front and Rear |
| Fork | Daywin Rigid Steel Fork |
| Handlebar | PROMAX HB-3202 |
| Stem | PROMAX MQ-525 |
| Seatpost | PROMAX SP-222 & 28.6 x 350mm |
| Seat Clamp | Alloy Quick Release 31.8mm |
| Saddle | QISHUAI 8001 |
| Shifters | SHIMANO SLM3157RC |
| Derailleur | SHIMANOARDFT35AD |
| Rims | PARWEIER 25DE 24Inch 36H Double Wall Alloy |
| Hubs | NUOD Aluminium |
| Hubs | MODUS Aluminium |
| Spokes | 13g 2.2mm F / 13g 2.2mm R Stainless Steel |
| Tyres | KENDA K927 24in x 2.125in |
| Cranks | PROMAX PRO-A38(92) 170MM 38T |
| Pedals | YONGHUA YH-121X |
| Chain | KMC Z7 GY/RB/130L |
| Brakes Front | JACK Mechanical Disc |
| Brakes Rear | JACK Mechanical Disc |
| Brake Levers | WUXING 108PPD/4 Locking With Power Cut Off |
| Mudguards | Black Plastic 24in x 65mm |
Electrical |
|
|---|---|
| Motor | 36V 250W Front Wheel Drive Motor |
| Controller | JIANNUO 15Amp Brushless DYC063601A |
| Battery | 36V 13Ah Lithium Battery |
| Battery Life | Up to 800 recharges from flat |
| Battery Weight | 2.4kg |
| Display Panel | Key Display KD26E LED |
| Pedal Activation | FEIJIAN 12 Magnet Left Crank Mount |
| Light Front | FEIJIAN LED Static Illumination |
| Light Rear | FEIJIAN LED Static Illumination |
| Charger | FUYUANDIAN 36V2A LITHIUM AU |
| Main Cable | HUTIAN 1T5 Waterproof Quick Release |
| Audible Warning | High Quaity Bell |
| Max Speed | 25kmh |
| Max Range | 60km 1:1 Pedal Assist |
| Tricycle Weight | 36kg incl battery |
Sizing |
|
|---|---|
| Step Over | 400mm |
| Handlebar Height | 1100mm |
| Max Seat Height | 980mm |
| Min Seat Height | 800mm |
| Length | 1900mm |
| Width | 760mm |

MEIGI USA Tricycle |
$2099 |
| Find a Store |
GOT ANY QUESTIONS? CALL (03) 9584 3000 OR EMAIL US TODAY!
FEATURED ACCESSORIES
Additional information
| Color | PORSCHE BLUE, FERRARI RED |
|---|














