TEBCO DISCOVERY ALBA
$2,499.00
Out of stock
Description
AN IMPORTANT NOTE ON BICYCLE PURCHASES
Please note that our TEBCO Electric Bicycles are currently only available for purchase in-store.
We are currently finalising the setup of our online store, so please stay tuned! Our Electric Bicycles will be available for online purchase soon.
If you would like to purchase one of our Electric Bicycles in the meantime, please call TEBCO on 03 9584 3000 so we can answer any questions you may have and direct you to your nearest store for a test ride before purchase.
TEBCO DISCOVERY ALBA
A slightly LARGER version of TEBCO’s famous unisex step-through frame. Perfect for riders of larger stature.

FEATURES
28in Wheels / Step Thru Unisex Alloy Frame
Max Speed 25kmh / Max Range 80kms (1:1 Pedalling)
250W Motor Rear Hub Drive / 3 Level Torque Sensing
36V 14Ah Samsung Lithium Battery
LATEST IN-FRAME BATTERY DESIGN
7 Speed Shimano Trigger Shift Gears
High Quality CST 28in x 2.35in Tyres
Colour Indicator / Trip Computer / Speedo / Battery Gauge
Disc Brake Front and Rear
No Licence or Registration Required
SHIPPING DETAILS
Your new TEBCO electric bicycle will initially require professional set-up and fitting, so we'll send it to an authorised TEBCO dealer for assembly and pick up.
At checkout, we will give you the option to request your favourite local professional bicycle retailer to receive, assemble and fully adjust your bicycle before you take possession. Alternatively, TEBCO can help you to locate your closest bike retailer. We'll contact you before sending to confirm you are happy with the chosen retailer.
|
STEEL GREY |
SNOW WHITE |
SPECIFICATIONS
Mechanical |
|
|---|---|
| Frame | 6061 Grade Alloy |
| Wheel Size | 650B 36H Front and Rear |
| Fork | Zoom Suspension |
| Handlebar | ZOOM HB-T320 |
| Stem | PROMAX MQ-565S |
| Seatpost | 28.6mm Promax Seatpost |
| Seat Clamp | 28.6mm Promax Seat Clamp |
| Saddle | Tebco Saddle Wide Based |
| Shifters | SHIMANO SL-M315 |
| Derailleur | SHIMANO TOURNEY 7Spd |
| Rims | 28in |
| Hubs | Modus Aluminum Hub |
| Spokes | 12g 2.4mm F / 12g 2.6mm R Stainless Steel Black |
| Tyres | CST 28in X 2.35in |
| Cranks | PROMAX E44PP/32 170MM 48T |
| Pedals | YONGHUA 8X |
| Chain | KMC Z51/RB/140L |
| Brakes Front | TEKTRO Aries Mechanical Disc |
| Brakes Rear | TEKTRO Aries Mechanical Disc |
| Brake Levers | WUXING 108PPD/4 |
| Mudguards | Black Plastic 650B x 65mm |
Electrical |
|
|---|---|
| Motor | 36V 250W Rear Hub Drive Motor |
| Controller | 15Ah LISHUI Brushless LSW1155-59M |
| Battery | 36V 14Ah Samsung Lithium Battery |
| Battery Life | Up to 800 recharges from flat |
| Battery Weight | 2.4kg |
| Display Panel | KEY DISPLAY KD86 |
| Pedal Activation | Torque Sensing Bottom Bracket |
| Light Front | BUCHEL LED 51252712 Static Illumination |
| Light Rear | BUCHEL LED 51254523 Static Illumination |
| Charger | Sans 36V 2Amp Lithium AU Compliant |
| Main Cable | JULET 1T5 Waterproof Quick Release |
| Audible Warning | HONKA HOOTA Black |
| Max Speed | 25kmh |
| Max Range | 80km 1:1 Pedal Assist |
| Bicycle Weight | 25kg incl battery |
Sizing |
|
|---|---|
| Length | 1820mm |
| Width | 660mm |
| Max Seat Height | 1060mm |
| Min Seat Height | 860mm |
| Step Over | 450mm |

TEBCO DISCOVERY ALBA |
$2499 |
| Purchase Online |
| Find a Store |
Compliance Certificates
GOT ANY QUESTIONS? CALL (03) 9584 3000 OR EMAIL US TODAY!
OTHER BIKES YOU MIGHT BE INTERESTED IN
Additional information
| Color | Snow White, Steel Grey |
|---|













