TEBCO CROSSTRAIL
$2,599.00
Out of stock
Description
AN IMPORTANT NOTE ON BICYCLE PURCHASES
Please note that our TEBCO Electric Bicycles are currently only available for purchase in-store.
We are currently finalising the setup of our online store, so please stay tuned! Our Electric Bicycles will be available for online purchase soon.
If you would like to purchase one of our Electric Bicycles in the meantime, please call TEBCO on 03 9584 3000 so we can answer any questions you may have and direct you to your nearest store for a test ride before purchase.
TEBCO CROSSTRAIL
Adventure or leisure – this go-anywhere ELECTRIC CROSS COUNTRY BIKE has all rail trails & tracks covered.

FEATURES
650B Wheels / alloy frame
Weight– 25kg including battery
Max. speed 25kmh / Max. range 100km
250W Motor / 3 Level Torque Sensing
36V 14Ah Samsung lithium battery
Latest in-frame battery design
High Quality 2.2in Kenda K1027 Tyres
7 Speed Shimano Trigger Shifters
Colour Indicator / Trip Computer / Speedo / Battery Gauge
Tektro Aries disc brakes front and rear
No licence or registration required
SHIPPING DETAILS
Your new TEBCO electric bicycle will initially require professional set-up and fitting, so we'll send it to an authorised TEBCO dealer for assembly and pick up.
At checkout, we will give you the option to request your favourite local professional bicycle retailer to receive, assemble and fully adjust your bicycle before you take possession. Alternatively, TEBCO can help you to locate your closest bike retailer. We'll contact you before sending to confirm you are happy with the chosen retailer.
|
Grey / Orange |
Grey / Blue |
SPECIFICATIONS
Mechanical |
|
|---|---|
| Frame | Aluminum alloy material, 548 MTB eel Frame |
| Wheel Size | 650B 36H Front and Rear |
| Fork | Suntour XCT-ATB DS 27.5″ Non-teethless 100mm Non Lockout |
| Handlebar | PROMAX HB3188SP x 31.8 / R28 / Length: 700mm |
| Stem | PROMAX MA-400 E:70MM & 28.6 x 70 x 31.8 / Height: 37mm |
| Seatpost | PROMAX SP-252 & 31.6 x 350MM ENC |
| Seat Clamp | PROMAX 335QX/Black |
| Saddle | SR PL A059DRO Sporty Saddle |
| Shifters | SHIMANO ASL-M3157RC / Length: 2400mm / 7S |
| Derailleur | SHIMANO ARDTY500D |
| Rims | PARWEIER P23D 27.5” |
| Hubs | MODUS Aluminum Hub JA159F-DSE-QR |
| Spokes | 12g 2.4mm F / 12g 2.6mm R Stainless Steel |
| Tyres | KENDA K1027 27.5 x 2.2in Black |
| Cranks | PROMAX R42P/32 170MM 42T |
| Pedals | WELLGO B087DU |
| Chain | Z7 / RB / 116L / PPO |
| Brakes Front | TEKTRO Aries Mechanical Disc |
| Brakes Rear | TEKTRO Aries Mechanical Disc |
| Brake Levers | WUXING 240PPD/4 Locking With Power Cut Off |
Electrical |
|
|---|---|
| Motor | XAD 36V / 250W / Model: 05RX 26” / Drop Out: 136mm |
| Controller | 15Ah LISHUI Brushless LSW1155-59M |
| Battery | 36V 14Ah / SS 3500MAh / 40pcs |
| Battery Life | Up to 800 recharges from flat |
| Battery Weight | 2.4kg |
| Display Panel | Velofox DM07 |
| Pedal Activation | Torque Sensing Bottom Bracket |
| Charger | Sans 36V 2Amp Lithium AU Compliant |
| Main Cable | JULET 1T4 FZ-YH1T4A-2352A9-400MM |
| Audible Warning | HONKA HOOTA Black |
| Max Speed | 25kmh |
| Max Range | 100kmh 1:1 Pedal Assist |
| Bicycle Weight | 25kg incl battery |
Sizing |
|
|---|---|
| Length | 1880mm |
| Handlebar Height | 1080mm |
| Max Seat Height | 1060mm |
| Min Seat Height | 840mm |
| Step Over | 730mm |

TEBCO CROSSTRAIL |
$2599 |
| Purchase Online |
| Find a Store |
Compliance Certificates
GOT ANY QUESTIONS? CALL (03) 9584 3000 OR EMAIL US TODAY!
OTHER BIKES YOU MIGHT BE INTERESTED IN
Additional information
| Color | GREY WITH ORANGE, GREY WITH BLUE |
|---|













